Angelika Andrzejewska, dietetyk

Co kryją słodycze, czyli cukier nie krzepi!

Jak często słodycze stają się Twoją przekąska między posiłkami czy przerwą w treningu? Czy po ich spożyciu czujesz długotrwały przypływ energii czy może wręcz przeciwnie – po 15 minutach zaczynasz odczuwać głód i spadek formy?

Warto przyjrzeć się co dostarczamy do organizmu wraz z ulubionym batonem czy masłem czekoladowym. Najczęściej to puste kalorie. Dlaczego puste? Ponieważ pod postacią mlecznej polewy okrywającej karmelowe nadzienie, nie znajdziemy nic innego poza białym cukrem i tłuszczem, który został chemicznie utwardzony, a więc z naturą ma tak naprawdę mało wspólnego! Wyobraź sobie, że do sokowiórki wrzucasz świeże owoce. Co otrzymujesz? Kolorowy sok, który jest pełen witamin i mocy! W podobny, choć dość uproszczony sposób, nasz organizm wyciska z tego co jemy, to co najlepsze  – to co pozwala nam żyć. Ze słodyczy nie jesteśmy w stanie otrzymać takiego życiodajnego soku. Dlaczego zatem tak często wybieramy białą czekoladę z orzechami zamiast banana i orzechów?

Ważną rolę odgrywają tutaj pewne utrwalone nawyki, ale również otaczające nas mass-media – telewizja, internet czy radio. Ile razy w ciąg dniu słyszycie reklamę o szczęśliwej rodzinie, która zjada na śniadanie super zdrowe masło czekoladowe, pełne orzechów, mleka i kakao? A ilu z Was przeczytało etykietę tego produktu? W składzie znajdziemy odpowiednio – cukier, olej, odrobinę orzechów i kakao oraz mleko…w proszku! Popularny baton z nadzieniem nugatowym, karmelem i czekoladą kryje w sobie 1 łyżkę oleju i aż 3 łyżki białego cukru! Czerpanie energii z takich źródeł zdecydowanie nie postawi na nogi, ani nie pozwoli zachować koncentracji i odpowiedniej wydolności fizycznej.

 

Pamiętaj, nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu zjesz pasek czekolady czy ciastko. Problem pojawia się wówczas, gdy do ciastka dochodzi jeszcze cukier z innych produktów, takich jak: słodkie płatki śniadaniowe, masło czekoladowe, słodzone napoje czy dosładzane soki. To z kolei prowadzi do znacznego zmniejszenia w codziennym jadłospisie udziału warzyw, owoców i innych pełnowartościowych składników. Zdrowie zaczyna się na talerzu – wybieraj rozsądnie!

Co zrobić, gdy jednak ma się ochotę na coś słodkiego? Czy istnieją jakieś zdrowe i wartościowe zamienniki tego, co każdy łasuch lubi najbardziej? Oczywiście – oto kilka prostych, ale zarazem wartościowych inspiracji.

Banatella (zamiennik masła czekoladowego)

 Lista potrzebnych składników:

Wykonanie:

Wszystkie składniki zmiksuj za pomocą blendera na jednolitą masę. Kremem posmaruj pieczywo. Smacznego!

 

Rafaello

Lista potrzebnych składników:

Wykonanie:

Twaróg rozgnieć widelcem. Dodaj cukier trzcinowy. Z powstałej masy uformuj kule, umieszczając w środku migdał. Kulki twarogowe obtocz w wiórkach. Smacznego!

Praliny jaglane

Lista potrzebnych składników:

Wykonanie:

Kaszę ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kaszę zmiksuj za pomocą blendera z daktylami i cynamonem. Z powstałej masy formuj kule, które następnie obtocz w wiórkach lub orzechach. Smacznego!