Angelika Andrzejewska, dietetyk

Jak szybko doładować energię po treningu.

Zarówno posiłek przed, jak i po treningu ma bardzo duże znaczenie dla naszej kondycji fizycznej. Jakość energii dostarczanej z pożywieniem wpływa zatem na wyniki osiągane w sporcie. O ile pamiętamy o posiłku przed treningiem, o tyle często zapominamy o tak ważnej przekąsce potreningowej! Dlaczego jest to tak istotne?
W trakcie wysiłku fizycznego zużywany jest glikogen, który stanowi skoncentrowane źródło energii dla Twojego organizmu. W momencie, gdy dochodzi do zmniejszenia jego rezerwy, następuje spadek energii i pogłębiające się osłabienie. Warto pamiętać zatem o tym, by w pierwszych 2 godzinach po intensywnym wysiłku fizycznym spożyć posiłek składający się z produktów o wysokim indeksie glikemicznym (np.: większość słodkich, dojrzałych owoców, owoce suszone, konfitury owocowe, miód pszczeli). Szczególnie skuteczne w odbudowie glikogenu jest łączenie produktów białkowych z węglowodanowymi (np.: twaróg i banan, jogurt naturalny i dowolny owoc, kanapka z twarogiem i dżemem). W mleku i produktach mlecznych znajdziesz dodatkowo składniki (aminokwasy rozgałęzione – BCAA), które wydłużają również pracę mięśni i zmniejszają zmęczenie.
Jedną z prostych, ale jednocześnie odżywczych propozycji na przekąskę po ciężkim treningu jest koktajl czekoladowo-bananowy, który z całą pewnością postawi Cię na nogi! Znajdziesz w nim pełnowartościowe białko, wapń, żelazo, potas, fosfor i magnez. Jak go wykonać? Oto przepis:
Składniki:
 Dojrzały, żółty banan
 Jogurt naturalny
 Łyżka gorzkiego kakao
 Łyżeczka kawy zbożowej
 Pół łyżeczki cynamonu
Wykonanie:
Wszystkie składniki zmiksuj za pomocą blendera. Gotowe!
Smacznego!