Angelika Andrzejewska, dietetyk

Rośnij w siłę i moc

Prawidłowy sposób żywienia odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza młodych organizmów, które znajdują się w fazie intensywnego rozwoju – zarówno fizycznego, jak i umysłowego. To, co zjadasz, decyduje o Twoim wzroście, wydolności umysłowej i fizycznej, zdrowiu, a nawet długości życia! Czy zwracasz uwagę na to co jesz?

Jedzenie jest dla Ciebie tym, czym paliwo dla samochodu. Bez źródła energii Ty nie wstaniesz z łóżka, a samochód nie ruszy. Pewnie myślisz – „No, tak! Dlatego zawsze przed wyjściem do szkoły coś przekąszę.”. A czy zwracasz uwagę na to, czym jest to „coś”? Faktem jest, że każda żywność jest źródłem energii, jednak w tym przypadku należy się zastanowić czy jest to źródło pełnowartościowe. Dlaczego?

Jedząc na śniadanie kanapki z białym pieczywem i masłem czekoladowym czy słodkie płatki na mleku nie dostarczysz do organizmu niezbędnych składników, a jedynie dużą dawkę cukru. Nie będzie to zatem paliwo, które pozwoli Ci przetrwać poranek w pełnej koncentracji! Przypływ potrzebnej energii zapewnisz sobie wybierając na przykład bułkę grahamkę posmarowaną cienko masłem, z chudą szynką i kolorowym bukietem warzyw. Znajdziesz w niej wszystkie niezbędne elementy, takie jak: węglowodany, tłuszcze, białka oraz składniki mineralne i witaminy. Taka prosta, lecz urozmaicona kanapka to gwarancja Twojego dobrego samopoczucia, ale i większych możliwości w sporcie. Zmień swój sposób żywienia i sprawdź, jak wydajne mogą stać się Twoje treningi. Im lepszej jakości energia, tym większe są Twoje możliwości!

Oto kilka prostych zasad, które pomogą utrzymać Ci zdrowie i energię:

  1. Wybieraj przede wszystkim „brązowe” produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, kasza gryczana, kasza jaglana, pęczak, brązowy ryż, makaron razowy etc.), które zawierają 2-3-krotnie więcej składników odżywczych, w porównaniu do ich „białych” odpowiedników (białe pieczywo, biały ryż itp.).
  2. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce. Produkty z tej grupy należy spożywać przede wszystkim na surowo, by wycisnąć z nich jak najwięcej witamin i składników mineralnych.
  3. Codziennie spożywaj 3-4 porcje wybranych produktów nabiałowych, takich jak: jogurty, kefiry i maślanki naturalne, chude lub półtłuste sery twarogowe, serki wiejskie etc.
  4. Każdego dnia zjadaj 2 porcje produktów z grupy – mięso i ryby. Warto pamiętać także o nasionach roślin strączkowych, będących podobnie jak mięso, dobrym źródłem pełnowartościowego białka.
  5. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych. Nie mniej jednak, warto stosować masło, które jest źródłem witamin i nie zawiera przede wszystkim szkodliwych kwasów tłuszczowych. Nie zapominaj także o orzechach włoskich, laskowych, brazylijskich, pestkach słonecznika i dyni czy siemieniu lnianym. To wartościowe dodatki!
  6. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy i słodkich napojów (w tym także wody smakowej). W chwili słabości warto sięgnąć po owoce, które są naturalnie słodkie, bądź pokusić się o przygotowanie zdrowych alternatyw!
  7. Nie zapominaj o wodzie! Staraj się wypijać minimum 6 szklanek wody dziennie. Możesz do niej dodać listki ziół i plasterki owoców. Jeżeli szukasz napoju izotonicznego to przygotuj go sobie samodzielnie w domu. Potrzebne będą Ci do tego 2 szklanki wody mineralnej, 2 szklanki niesłodzonego soku pomarańczowego/jabłkowego i szczypta soli. Gotowe!
  8. Pamiętaj o urozmaiceniu. Nie istnieje jeden produkt spożywczy, który byłby w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych!
  9. Im więcej kolorów na talerzu, tym więcej wartości dla zdrowia!

 

To Ty decydujesz o swoim zdrowiu w przyszłości. Bądź zdrowym i aktywnym dorosłym!