Angelika Andrzejewska, dietetyk
II Śniadanie – posiłkiem Mistrzów
Brak zarówno pierwszego, jak drugiego śniadania powoduje między innymi szybsze zmęczenie, obniżenie sprawności i koordynacji ruchowej, a także problemy z koncentracją. Nic więc dziwnego, że niektórzy zamiast przyswajać na lekcji nową wiedzę po prostu usypiają – i to niekoniecznie z nudów, a właśnie z braku energii! Obudź i odżyw swój mózg i ciało, by w pełni móc wykorzystać swoje umiejętności podczas lekcji matematyki czy treningu.
Podobnie jak w przypadku pierwszego śniadania, ważne jest to co zjadasz w ramach drugiego posiłku, a więc jakich składników dostarczysz swojemu organizmowi. Pamiętaj, by nie wychodzić z domu bez II śniadania. Zawsze warto mieć je ze sobą, ponieważ takie zachowanie uchroni nas przed wyborem żywności wysoko przetworzonej (np.: mini pizze, słodkie bułki, batony, chipsy), która stanowi jedynie źródło pustych kalorii. W tego typu produktach znajdziesz wyłącznie tłuszcz, cukier i/lub sól oraz chemiczne dodatki! Jesteś częścią natury – nie pochłaniaj chemii.
Staraj się, by w Twoim zestawie śniadaniowym nie brakowało również butelki czystej wody, która świetnie nawadnia i orzeźwia nasz organizm. Popularne wody smakowe zawierają nawet 50 razy więcej cukru niż owoców, a mała pół litrowa buteleczka dostarcza 120 kcal, podczas gdy czysta woda ma 0 kcal! Jeżeli chcesz, by Twoja woda miała smak owoców to dodaj do niej np.: plasterki cytryny, pomarańczy, limonki czy dowolnych innych owoców i gotowe!
Nie szukaj wymówek typu – „nie lubię zabierać kanapek, bo niszczą się w plecaku”. Jest na to prosty i tani sposób – tzw. lunch box! Obecnie w sklepach można znaleźć cały asortyment kolorowych pudełek na kanapki, sałatki czy nawet całe zestawy obiadowe. Jeżeli masz już swój lunch box, to zadbaj o to, by zawsze był on wypełniony wartościowymi produktami. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji na to, co możesz zabrać ze sobą na II śniadanie.
1. Kolorowe wrapy pełnoziarniste
Składniki na ciasto:
- 1 szklanka mąki pełnoziarnistej
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 jaja kurze
- 4 łyżki słonecznika
- 1,5 szklanki mleka 2%
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Składniki na farsz:
- Sałata
- Szynka/polędwica/łosoś
- Ser żółty
- Pomidor
- Ogórek
- Papryka
- Kukurydza
Wykonanie:
Wszystkie składniki na ciasto wymieszaj dokładnie ze sobą. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. W razie potrzeby dodaj więcej mleka lub wody. Naleśniki smaż bez tłuszczu. Na gotowym naleśniku ułóż sałatę i dodaj pokrojone w kostkę warzywa i szynkę/łososia. Wszystkie składniki posyp startym serem i zalej sosem na bazie jogurtu i ulubionych ziół. Całość zwiń. Smacznego!
2. Mini pizza z patelni
Składniki na ciasto:
- 2 jaja
- 2 płaskie łyżki mąki pszennej
- 3 płaskie łyżki mąki pełnoziarnistej
- 3 łyżki mleka 2% tłuszczu
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/3 łyżeczki czosnku granulowanego, ew. odrobina soli
- Olej rzepakowy
Składniki na wierzch pizzy:
- Szynka z piersi kurczaka lub indyka
- Kukurydza konserwowa
- Szczypiorek
- Papryka czerwona
- Ser żółty/mozzarella
Wykonanie:
Połącz ze sobą wszystkie składniki na ciasto i dokładnie utrzyj. Szynkę pokrój w kostkę lub paseczki. Szczypiorek posiekaj. Paprykę pokrój w drobną kostkę. Ser zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju. Ciasto wylej i dokładnie rozprowadź. Wierzch posyp szynką i warzywami. Całość przykryj serem. Zmniejsz gaz, patelnię przykryj i pozostaw na 8 minut. Po tym czasie zwiększ ogień i smaż przez kolejne 3-4 minuty. Przed podaniem pizzę pokrój w tradycyjne trójkąty. Smacznego.
3. Sałatka z granatem i orzechami
Składniki na sałatkę:
- 4 łyżki ziarenek granatu
- Mix sałat
- Pomidor
- Plaster sera feta
- Orzechy włoskie
Składniki na sos:
- Łyżka oliwy z oliwek
- Łyżeczka syropu klonowego lub miodu pszczelego
- Łyżeczka soku z cytryny
- Dowolne zioła
Wykonanie:
Warzywa pokrój i wymieszaj z granatem. Składniki na sos dokładnie połącz i tak powstałym dressingiem zalej resztę składników. Całość posyp orzechami. Smacznego!
4. Placuszki z cukinii
Składniki:
- Cukinia
- 2 jajka
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 4 łyżki mąki
- Łyżka koperku
- Przyprawy (pieprz, ulubione zioła)
- Olej rzepakowy
Wykonanie:
Cukinię obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Lekko posól i odstaw na około 10 minut. Odciśnij nadmiar wody. Dodaj pokrojoną w kostkę cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, jaja, jogurt, mąkę i koperek. Całość dopraw pieprzem i ulubionymi ziołami. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy. Placuszki smaż na patelni bez tłuszczu lub z małą jego ilością. Smacznego!