Dodano: 2015-09-24

JELCZ-LASKOWICE Z NAMI !!

Z wielką radością chcielibyśmy ogłosić, że Akademia Siatkówki Kadziewicz Siezieniewski Dobrowolski otwiera oddział JELCZ-LASKOWICE. Dzięki uprzejmości lokalnych władz z Panem Burmistrzem Bogdanem Szczęśniakiem oraz Panem z-ca Burmistrza Markiem Szponarem na czele, w najbliższych dniach rozpoczniemy zajęcia aktywizujące dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych na terenie Gminy JELCZ-LASKOWICE.

Wszystkie informacje  znajdziecie Państwo w zakładce ODDZIAŁY – NAZWA ODDZIAŁU – INFORMACJE. Tam też dostępne będą dane kontaktowe Trenera prowadzącego nabór oraz zajęcia, pod koordynacją odpowiedzialnego za województwo dolnośląskie Pawła Siezieniewskiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

JELCZ-LASKOWICE – Miasto wykorzystanych szans

JELCZ-LASKOWICE to młody ośrodek miejski, leżący w granicach Aglomeracji wrocławskiej. Wyróżniają go wszechstronne atuty – od rozwiniętego na szeroką skalę przemysłu, po bogate walory przyrodnicze, wymarzone tereny na rekreację i aktywny wypoczynek.

Prawa miejskie JELCZ-LASKOWICE otrzymały 1 stycznia 1987 r. Wcześniejszy rozwój dwóch miejscowości: Jelcza i Laskowic, a przede wszystkim rozbudowa osiedli mieszkaniowych związane były z działalnością Jelczańskich Zakładów Samochodowych, marki znanej w całej Polsce. Dziś miasto liczy 16 tys. mieszkańców, zaś w całej gminie złożonej z miasta oraz 15 sołectw zamieszkuje ponad 22 tys. mieszkańców.

Infrastruktura miejska zaspokaja w pełni potrzeby społeczności. Obecność dużych sieci handlowych, ale również targowiska, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty, powoduje, że mieszkańcy mogą kupić wszystko, czego potrzebują, na miejscu. W podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej swoje zakłady wybudowało wiele zagranicznych koncernów, m.in. Toyota, Autoliv czy Ronal. Efektem jest bardzo niska stopa bezrobocia w gminie, a także fakt, że jelczańska podstrefa przyciąga pracowników z całego regionu. Nie mniej dynamicznie rozwijają się firmy lokalne, ich liczba przekroczyła już 1500 i stale rośnie.

W sieci nowoczesnych placówek szkolnych wykształcenie odbierają dzieci od poziomu zerówki, aż po młodzież przystępującą do matury. Gmina nie szczędziła środków na rozwój infrastruktury sportowej. Wybudowała boisko z płytą naturalną oraz osiem wielofunkcyjnych boisk sportowych. Powstały również dwa obiekty w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”, z których jedno zimą zamienia się w lodowisko – Biały Orlik.

JELCZ-LASKOWICE przyciągają ludzi młodych. Nieduża odległość do Wrocławia, konkurencyjne ceny mieszkań i wspaniałe otoczenie przyrodnicze sprawiają, że Jelcz-Laskowice są atrakcyjną alternatywą dla młodych, szukających swojego miejsca na stałe. Na uwagę zasługuje szybki rozwój budownictwa jednorodzinnego i wielomieszkaniowego. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – TBS wybudował osiem budynków, oddając tym samym do użytku 224 nowych mieszkań. Docelowo ma powstać aż trzynaście takich budynków, co daje ok.380 mieszkań. Z myślą o mniej zamożnych mieszkańcach powstał 24-mieszkaniowy budynek socjalny.

Równie ważny jest rozwój życia kulturalnego. Zajmuje się tym utworzone w 2007 r. Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Oferuje zajęcia w ponad 30 sekcjach zainteresowań, uczestniczy w nich regularnie ok. 400 osób. Najważniejszą imprezą organizowaną corocznie są Dni Jelcza-Laskowic. Wystąpiły na nich takie zespoły jak: „Golec uOrkiestra”, „Zakopower”, „Big Cyc”, „T.Love” oraz „Perfekt”. Stałe miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych znalazły Dożynki Gminne, które powróciły po 12 latach przerwy.

Gmina JELCZ-LASKOWICE prowadzi wręcz wzorcową współpracę z miastami partnerskimi. Szczególnie zacieśnione kontakty łączą jelczan z mieszkańcami Gudensbergu w Niemczech oraz Szczyrca na Ukrainie. Wzajemne odwiedziny, występy artystyczne, współpraca poszczególnych środowisk i solidarność z potrzebującymi wsparcia partnerami z Ukrainy – wyznaczają charakter tej współpracy.

W JELCZU-LASKOWICACH działa aż 25 stowarzyszeń sportowych, które szkolą i przekazują wzorce w kilkunastu różnych dyscyplinach sportu. W ścisłej czołówce jest bieganie, które każdego roku ma tu swoje wielkie święto. 1 maja cyklicznie organizowany jest Maraton Jelcza-Laskowic – Memoriał Barbary Szlachetki. Upamiętnia on wybitną mieszkankę miasta, rekordzistkę kraju we wszystkich biegach wielogodzinnych oraz pod względem liczby maratonów. Barbara Szlachetka odeszła przedwcześnie, w wieku 49 lat, ale jej legenda trwa i inspiruje twórców filmowych i autorów biografii. 

Najnowszą inwestycją jest hala widowiskowo-sportowa, w której siedziby mają Centrum Sportu i Rekreacji oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Obiekt, mogący pomieścić do 1200 osób, otwarto uroczyście 12 czerwca 2015 r. Wstęgę przecinał burmistrz Bogdan Szczęśniak w asyście wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza oraz Marcina Przychodnego, dyrektora Wydziału Sportu, Rekreacji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Doskonałe warunki, jakie oferuje CSiR wraz z położoną niedaleko Pływalnią Miejską natychmiast zostały dostrzeżone w polskim środowisku sportowym. W październiku 2015 r. planuje zorganizować tu swoje zgrupowanie reprezentacja Polski w halowej piłce nożnej. Perspektywa uczynienia z Jelcza-Laskowic rozpoznawalnego w kraju ośrodka szkolenia sportowego jest realna i może wyznaczać kierunek rozwoju Miejsko-Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji.

Niedługa, bo 28-letnia, historia JELCZA-LASKOWIC cechuje się niezwykłą dynamiką rozwoju. Od osiedla budowanego praktycznie od „zera” po ośrodek miejski, który oferuje swoim mieszkańcom wygodne życie, zapewnia pracę i ma aspirację do bycia rozpoznawalnym w całej Polsce, w wybranej przez siebie specyfice działalności. To jednak nie dziwi, bo Jelcz-Laskowice zawsze były miastem wykorzystanych szans. Od prowadzonej na wielką skalę działalności JZS, aż po najnowsze inwestycje realizowane z unijnych dotacji. Ta świadomość pomaga w spokojnym patrzeniu w przyszłość. Jelczanie nauczyli się nie marnować swoich szans.

 

strona internetowa : www.jelcz-laskowice.pl