Matylda Olek, psycholog sportu

O zdolnościach sportowych słów kilka…

O zdolnościach sportowych słów kilka…

Przyglądając się rywalizacji w sporcie, a także aktywności fizycznej dzieci i młodzieży część z nas z pewnością zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę decyduje o tym, że zawodnik osiąga zamierzone cele czy sukcesy sportowe. Na tak postawione pytanie, bardzo trudno odpowiedzieć ogólnie, bez nawiązania do konkretnych sportowców i ich historii. Jednak niewątpliwie, otwiera ono dyskusję na temat zdolności, predyspozycji i zadatków w sporcie. Poniżej, przedstawionych zostało kilka istotnych aspektów tego zagadnienia.

* Zadatki definiuje się jako dziedziczne, wrodzone cechy, z którymi człowiek się rodzi. O zdolnościach często mówimy jako o wszystkim tym, co pozwala na łatwość przyswajania nowych umiejętności i wynika z zadatków osoby, ale także z wpływu otoczenia społecznego, wychowania oraz własnej aktywności, pracowitości i wytrwałości.

* Osoby, które nie posiadają szczególnych zadatków do uprawiania sportu, są w stanie rozwinąć swoje zdolności do poziomu, którego nie osiągają czasami osoby pomimo dużo korzystniejszych zadatków. Kluczem okazuje się być m.in. praca dostosowana do indywidualnych możliwości.

* Osiągnięcie mistrzowskiej sprawności nie musi być poprzedzone doskonałymi zadatkami. Sukces w sporcie zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo ktoś pragnie go osiągnąć, jak wytrwale na niego pracuje oraz ile wysiłku w to wkłada. Dlatego coraz częściej mówi się, że… „największy talent to ciężka praca”.

* Posiadanie ponadprzeciętnych zadatków do uprawiania danej dyscypliny sportu nie oznacza, że na nich rozwiną się wybitne zdolności.

* Istotne, aby pamiętać o indywidualnym tempie dojrzewania organizmu. W niektórych przypadkach zdolności dają o sobie znać później niż zazwyczaj, ale także mogą osiągnąć wysoki poziom rozwoju. U każdego poszczególne zdolności mogą pojawiać się w różnym wieku.

Więcej o zdolnościach sportowych oraz o tym, na co zwracać uwagę tak, aby wspomagać rozwój najmłodszych w sporcie będziecie mogli Państwo przeczytać w wydaniu Magazynu Wychowanie Fizyczne w Szkole nr 11.

Gracz, J., Sankowski, T. (2007). Psychologia aktywności sportowej. Poznań: Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.