Michał Dryhynycz, doradca techniczny

Obuwie na początek

W ostatnich latach powstało wiele szkółek w różnych dyscyplinach sportu, które ciągle zasilają nowi, często bardzo młodzi, rekruci. Jeśli Ty również rozpoczynasz swoją przygodę z piłką siatkową i trenujesz z myślą o dorównaniu swoim idolom, na początku powinieneś skorzystać z kilku podstawowych porad, szczególnie tych, które dotyczą wyboru butów siatkarskich.

Wrodzony talent, ciężka praca i ciągłe doskonalenie techniki gry to nie cały sekret sukcesu, ważne jest również to, w jakim obuwiu wychodzisz na parkiet. Prawidłowo dobrane buty zapewniają ochronę stóp i stawów oraz wpływają na komfort ich pracy, gwarantują także właściwą przyczepność i stabilizację stawianych kroków. W sklepach możesz znaleźć wiele modeli obuwia siatkarskiego, jednak wybór odpowiedniego wymaga pewnej wiedzy. Niedoświadczeni siatkarze mogą kierować się ogólnymi zasadami, dzięki którym nie tylko unikną niefortunnego zakupu, ale również zmniejszą ryzyko wystąpienia bolesnych urazów.

Rozmiar

Kupując buty do siatkówki, nie powinieneś kierować się tym, że zawsze nosisz obuwie w rozmiarze np. 40, ponieważ długość wkładki u poszczególnych producentów może być różna, mimo takiego samego rozmiaru na metce. Ponadto, buty najlepiej przymierzać przy średnim zmęczeniu stóp oraz w skarpetach, w których trenujesz. Upewnij się również, że obuwie nie jest idealnie dopasowane do stopy – palce nie mogą dotykać przodu buta. Pozostawienie około poł numeru luzu zapewni Twojej stopie możliwość nieznacznego przesuwania się, co wpłynie na komfort gry.

Waga

Ten element biorą pod uwagę głównie osoby grające na pozycji rozgrywającego. Na boisku mają one do spełnienia zadanie, które wymaga ciągłego ruchu, w związku z czym lekkość buta jest dla nich priorytetowa – masywne, ciężkie obuwie krępowałoby pracę ich stóp i negatywnie wpływałoby na efektywność gry.

Wnętrze

Przymierzając buty do siatkówki, zwróć również uwagę na to, czy są odpowiednio wyprofilowane. Ich wnętrze powinno być tak uwypuklone, aby idealnie dopasować się do wgłębienia Twojej stopy („podbicia”). Pamiętaj, że kupując nieprawidłowo wyprofilowane buty, ryzykujesz własnym zdrowiem – otarciami naskórka, pęcherzami, zapaleniem stawów etc.

Amortyzacja

Gra w siatkówkę związana jest z częstymi wyskokami do ataku bądź bloku. Spadając i uderzając stopami o parkiet, zawodnicy mocno obciążają piety, ścięgna oraz stawy, co często skutkuje bolesnymi kontuzjami. Dlatego też buty powinny być wyposażone w system amortyzujący, który skutecznie rozprasza siłę uderzenia. Może to być przykładowo żelowa poduszka umieszczona w podeszwie.

Oddychalność

Ostatnim elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest oddychalność, szczególnie jeśli trenujesz regularnie, częściej niż raz w tygodniu. Buty wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, sprawią, że Twoja stopa będzie miała możliwość oddychania podczas gry. Odpowiednia wentylacja chroni również przed przegrzaniem i nieprzyjemnymi otarciami.

Zakup butów do siatkówki powinien być dobrze przemyślaną inwestycją, nie tyle ze względów finansowych, co zdrowotnych. Warto postawić na solidną parę od sprawdzonego producenta, która zapewni maksymalny komfort pracy stóp, pośrednio wpływając na osiągane wyniki.