Angelika Andrzejewska, dietetyk

Śniadanie na start

Wyobraź sobie, że właśnie masz wystartować w maratonie. Gotowa/y? Do biegu – czas –start! Biegniesz, na początku z całą siłą, ale z czasem Twoja moc słabnie, a meta niebezpiecznie znika się z zasięgu wzroku. Czujesz zmęczenie, aż wreszcie upadasz. Maraton bez odpowiedniego przygotowania jest dla nas tym samym, co brak śniadania dla naszego organizmu! Dlaczego?

Śniadanie to pewnego rodzaju forma rozgrzewki organizmu przed nowym dniem, pełnym wyzwań, sukcesów i własnych rekordów. Pierwsza porcja energii pobudza organizm, odżywia, poprawia koncentrację i wzmacnia układ odpornościowy. Dowiedziono, że w godzinach między 6:00 a 8:00 nasz organizm jest najbardziej podatny na infekcje, dlatego nie warto pozostawiać go samemu sobie w czasie porannej potyczki. Co zatem zjeść, by dostarczyć organizmowi odpowiednich składników?

Prawidłowo zbilansowane śniadanie powinno składać się z:

Pamiętaj, by komponując swoje śniadania nie zabrakło żadnego z 4 podstawowych elementów wymieniowych powyżej. Oto przykładowe warianty propozycji pełnowartościowych śniadań:

 

  1. Pudding jaglany

Składniki:

Wykonanie:

Kaszę ugotuj na mleku. Zmiksuj z bananem, cynamonem i szczyptą gorzkiego kakao. Całość posyp orzechami. Smacznego!

 

  1. Pasta z tuńczyka z orzechami

Składniki:

Wykonanie:

Rybę rozgnieć widelcem, wymieszaj z jogurtem, posiekanym szczypiorkiem i orzechami. Dopraw do smaku ulubionymi ziołami. Na pieczywie ułóż sałatę, a następnie przygotowaną pastę. Smacznego!