Dodano: 2017-07-08
WARSZTATY W PRUSICACH
Kilka dni temu Akademia Siatkówki Kadziewicz Siezieniewski Dobrowolski poprowadziła warsztaty siatkarskie w Prusicach. Zajęcia odbyły się w sali sportowej oraz na orliku i miały na celu popularyzację piłki siatkowej wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do Szkół na terenie Gminy Prusice.
Zajęcia poprowadzili Łukasz Kadziewicz i Paweł Siezieniewski, a przebiegły w miłej, pracowitej i radosnej atmosferze. Dzieci i młodzież spisali sie znakomicie i mamy nadzieję, że z tej „pigułki” naszej dyscypliny sportu wyniosą jak najwięcej korzyści i pojawią się osoby, które na tyle zaraziliśmy piłką siatkową, że rozpoczną swoją przygodę ze sportem w sposób regularny.
Więcej zdjęć z warsztatów znajdziecie w GALERII w zakładce Warsztaty w Prusicach.
Dziękujemy Władzom Samorządowym oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Prusicach za zaproszenie i trzymamy kciuki za rozwój talentów na terenie Gminy Prusice. ?
PRUSICE – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Prusice.
W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego. Lokalny ośrodek handlowo-usługowy regionu rolniczego.
Według danych z 31 marca 2011 miasto miało 2 302 mieszkańców.
Prusice – historia.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1136 r. Osada prawa miejskie otrzymała w 1287 r. Henryk II Pobożny wybudował w Prusicach zamek, przebudowany w XVI w. W czasie II wojny światowej podobóz obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Prusice utraciły prawa miejskie w 1951 r., a odzyskały je w 2000 r.
W 1295 r. w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) miejscowość wymieniona jest jako Prusnicza.
Nazwę miejscowości w zlatynizowanych staropolskich formach „Pruzicz” oraz opidio Prusicz” wymienia spisany ok. 1300 roku średniowieczny łaciński utwór opisujący żywot świętej Jadwigi Vita Sanctae Hedwigis.
Polską nazwę miejscowości w formie Pruśnica w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa. W 1896 roku polską nazwę Prusice oraz niemiecką Prausnitz wymienia śląski pisarz Konstanty Damrot. Podaje on także starsze nazwy z łacińskich dokumentów z 1253 Prusicz oraz z 1288 Prusnicz.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany na przełomie XIX i XX wieku notuje nazwę miasta pod polskimi nazwami Prusice oraz niemiecką Prausnitz. Po II wojnie światowej dla stacji kolejowej w Prusicach przejściowo używano nazwy Prusznica
strona internetowa : www.prusice.pl